مقالات حسابداری

چرا باید به داشتن سیستم حسابداری پیمانکاری سپیدار فکر کنیم؟

لازمه داشتن سیستم حسابداری پیمانکاری سپیدار | سپیدار

شرکت‌های پیمانکاری مسلما رویکرد متفاوتی نسبت به دیگر شرکت‌ها در حوزه حسابداری دارند. شرکت‌های پیمانکاری برای کسب درآمد دوره‌های طولانی‌تری را طی می‌کنند. ممکن است برای نقد شدن درآمد خود سال‌ها به فعالیت ادامه دهند. یک شرکت پیمانکاری را تصور کنید که مسئول ساخت سد است. ساختن سد اصولی شاید ده‌ها سال به طول بیانجامد. در این مدت حسابدار شرکت‌های پیمانکاری باید بتواند به طور دقیق هزینه‌ها را پیش‌بینی کند و به بهترین نحو درآمد تخمینی را شناسایی کند. سیستم حسابداری پیمانکاری گزینه‌ای است که برای این نوع افراد پیشنهاد می‌شود. در ادامه بیش‌تر درباره این سیستم‌ها صحبت خواهیم کرد.

سیستم حسابداری پیمانکاری دقیقا چه کارهایی را انجام می‌دهد؟

قبل از اینکه مزایای سیستم حسابداری پیمانکاری سپیدار را برای شما توضیح دهیم. لازم می‌دانیم که به طور کلی کارهایی که سیستم‌های پیمانکاری برای شما انجام می‌دهند را بیان کنیم.

ثبت مناقصه و همه هزینه‌های مناقصه

قبل از اینکه هر توضیح دیگری درباره مناقصه در شرکت‌های پیمانکاری به شما بدهیم بهتر است معنی مناقصه را توضیح دهیم. مناقصه مانند یک مسابقه به نظر می‌آید. در آن فرد یا افرادی برای اینکه کالا یا خدمات خود را به بهترین قیمت تهیه کنند شرایط عمومی مناقصه را به طور کامل رعایت کرده و در آن شرکت می‌کنند. روال کار به این صورت است که هر فردی که قیمت مناسب‌تر و پایین‌تری را برای دریافت کالا یا خدمات ارائه داد از او خریداری می‌شود.

حالا سیستم‌های حسابداری پیمانکاری این اجازه را به کاربران خود می‌دهند که مناقصه‌های پیش رو را ثبت و هزینه‌های پیش‌بینی شده برای آن را نگه‌داری کنند.

ثبت اسناد و ضمانتنامه‌های دریافتی و پرداختی

مانند هرکدام از فرآیندهای مالی و حسابداری دیگری، مناقصه نیز ضمانتنامه و اسناد دریافتنی و پرداختنی مربوط به خود را دارد. نگه داری از این اسناد کمی پیچیده‌تر از نگهداری اسناد مالی دیگر شرکت‌ها است. اما سیستم‌های پیمانکاری این ثبت‌ها را به سرعت و دقت انجام می‌دهند. به گونه‌ای که هر چقدر زمان از آن مناقصه گذشته باشد باز هم قابل پیگیری خواهند بود.

دریافت بهای اعلام شده توسط سازمان برنامه و بودجه

اگر به سایت سازمان برنامه و بودجه کشور سری بزنید می‌بینید که این سازمان ریز تمام نرخ‌های مصوب برای مواردی همچون نرخ نیروی انسانی نرخ انواع مصالح و موارد دیگری از این قبیل را به طور دقیق مشخص کرده است. حالا کمکی که سیستم‌های پیمانکاری به شما می‌کنند در واقع اطلاع رسانی این نرخ‌ها را به طور دقیق و به روز است که برای هر پروژه‌ای که متعهد به انجام آن هستید قدرت پیش‌بینی دقیق مخارج را میسر می‌سازد.

امکان ثبت‌های مرسوم در پیمانکاری

به عنوان حسابدار یک شرکت پیمانکاری احتمالا می‌دانید که متمم‌ها، الحاقیه‌ها و دستورهای کار، عضو جداناپذیری از این شاخه از حسابداری هستند. به علاوه هنگامی که برای قراردادهای کاری خود صورت جلسه انجام می‌دهید باید این امکان را داشته باشید که تک به تک این صورت جلسه‌ها را به ثبت برسانید. تمامی این موارد با داشتن سیستم پیمانکاری قدرتمند قابل اجراست و دغدغه جدیدی بر دوش کاربران نخواهد گذاشت.

ویژگی‌های سیستم حسابداری پیمانکاری | سپیدار

ثبت صورت وضعیت‌ها

هر شرکت پیمانکاری باید برای انجام فعالیت‌های خود صورت وضعیت ارائه دهد. صورت وضعیت‌ها پیشرفت کار را مشخص می‌کنند. در صورتی که شرکت به مصالح یا مورد خاص دیگری نیاز داشته باشد صورت وضعیت‌های آن‌ها را اعلام می‌دارند.

نرم‌افزارهای حسابداری پیمانکاری صورت وضعیت‌های تعدیلی عادی و کاهشی و افزایشی را ثبت می‌کنند. در صورت نیاز آن‌ها را برای شما به نمایش می‌گذارند.

تفکیک هزینه‌های هر قرارداد

فرض کنید برای پروژه برجی ۲۰ طبقه حسابداری می‌کنید. ساخت این برج نیروی انسانی خاص خود را نیاز دارد. همچنین مصالح و استهلاک وسایلی که در آن استفاده می‌شود را نشان می‌دهد. نرم‌افزارهای حسابداری پیمانکاری برای هر پروژه‌ای که شما در حال انجام آن هستید، هزینه حقوق و دستمزد، استهلاک، هزینه‌های سربار و مصالح و دیگر هزینه‌های از این قبیل را به گونه‌ای که هر پروژه به تفکیک باشد حساب و ثبت می‌کنند.