مقالات حسابداری

تجارت شما با سیستم حضور و غیاب مثل ساعت کار خواهد کرد

تجارت شما با سیستم حضور و غیاب مثل ساعت کار خواهد کرد | سپیدار

علم تکنولوژی، روز به روز در حال پیشرفت است و ما در تمامی حوزه‌ها شاهد ردپای این تغییر و تحول عظیم هستیم. در بسیاری از شرکت‌ها و ادارات، کارمندان آن محیط کاری باید ساعت حضور و غیاب خود را ثبت کنند که در گذشته این عمل به صورت دستی و دفتری درج می‌شد.

امروزه، تجهیزاتی نظیر سیستم حضور و غیاب به راحتی این کار را انجام می‌دهد. این سیستم‌ها دارای انواع مختلفی هستند که مزایای بسیاری نیز دارند. در این مقاله قصد داریم، برای آشنایی بیشتر شما عزیزان توضیحاتی را درباره این دستگاه ارائه دهیم.

سیستم حضور و غیاب

این سیستم، دستگاهی است که ساعت حضور و غیاب یا ورود و خروج کارمندان در یک محیط کاری را ثبت می‌کند. این دستگاه به مدیران هر سازمانی کمک می‌کند، تا طبق کارکرد هریک از پرسنل حقوق و دستمزد آنان پرداخت شود.

اما این حضور و غیاب تنها شامل رفت و آمد پرسنل نیست، بلکه جهت ثبت ساعت حضور، مرخصی ساعتی، ساعت خروج، ماموریت وغیره است. این دستگاه پیشرفته خود در انواع مدل‌های مختلفی طراحی شده که هریک مزایای خاصی دارند. مدیران هر ارگانی باید طبق انتظاراتی که از دستگاه دارند آن را تهیه نمایند.

انواع مدل های مختلف سیستم حضور و غیاب

همانند دیگر تجهیزات کاربردی در انواع مدل‌های مختلفی در بازار وجود دارد. این مدل‌ها، هر کدام از لحاظ میزان عملکرد کمی با دیگری تمایز دارند که دلیل برتری هریک به دلیل پیشرفت علم و تولید آن به سبک علم روز می‌باشد.

• سیستم حضور و غیاب پانچی:

سیستم‌های پانچی از اولین و قدیمی‌ترین تولیدات این دستگاه هستند که با استفاده از کارت کار می‌کنند. در واقع با قرار دادن کارت در اسلات مخصوص دستگاه، تاریخ و زمان ورود یا خروج پرسنل بر روی کارت ثبت می‌گردد.

در مدل‌های کارتی این سیستم، توسط دستگاه سوراخ‌های پانج شده‌ای روی کارت قرار می‌گیرد که در آخر ماه با شمارش تعداد روزهای حضور کارکنان حقوق آن‌ها محاسبه خواهد شد.

• دستگاه حضور و غیاب کارتی

این نوع سیستم از مدل‌های رایج دیگری است که از طریق کامپیوتر مرکزی کار می‌کند. حضور و غیاب کارمندان، از طریق کارت مخصوصی که استفاده می‌کنند ثبت می‌شود.

برای اینکار تنها کافیست کارت را جلوی سنسور دستگاه گرفته و یا در محل مورد (اسلات) نظر بکشید.

• سیستم حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه‌هایی که ورود و خروج کارکنان را از طریق اثر انگشت ثبت می‌کنند از دیگر مدل‌های پیشرفته‌ای هستند که طبق علم روز تولید می‌شوند. این دستگاه، همانگونه که از نام آن پیداست از طریق اثر انگشت افراد رفت و آمد آنان را کنترل می‌کند.

• دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد AC-5000 PLUS:

این سیستم به عنوان دستگاهی پیشرفته قادر است تا چهره افراد را تشخیص دهد. در این سیستم، تنها کافیست پرسنل روبه‌روی دوربین این دستگاه‌ قرار بگیرند تا وضعیت آن‌ها ثبت گردد.

مزایای کاربرد دستگاه‌های حضور و غیاب

تمامی تجهیزات و دستگاه‌ها به منظور کاربرد و کارآیی خاصی طراحی می‌شوند. سیستم حضور و غیاب نیز از این قاعده مستثنی نبوده و استفاده از آن دارای مزیت های بسیاری است.

مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از دستگاه حضور و غیاب:

 • جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده در ثبت ورود و خروج کارکنان
 • سهولت انجام کار و همچنین افزایش سرعت روند ثبت
 • کنترل دقیق ورود و خروج پرسنل، اضافه کار و کسر کار
 • محاسبه سریع و بدون خطای حقوق و دستمزد پرسنل
 • نگهداری طولانی مدت آرشیو کاملی از رفت و آمد کارکنان
 • جلوگیری از خطای انسانی و قدرت ثبت در کوتاه‌ترین زمان
 • امکان تهیه گزارشات مدیریتی در کمترین زمان ممکن
 • حذف روش‌های قدیمی و وقت‌گیر

مشخصات بهترین دستگاه حضور و غیاب

 1. امکان تشخیص اثر انگشت اصلی از جعلی
 2. قابلیت اتصال به گوشی‌های هوشمند
 3. دارای سیستم‌های صوتی برای اعلام‌ هشدار‌های لازم
 4. داشتن کیفیت بالا و امکان استفاده در محیط‌های گرم و حتی مرطوب
 5. قابلیت شبکه شدن سیستم حضور و غیاب
 6. قابلیت کارکردن به هنگام قطع برق
 7. امکان نصب دوربین جهت ثبت تردد
 8. صرفه جویی در وقت
 9. مناسب بودن قیمت سیستم‌های حضور و غیاب
 10. اتصال مستقیم به پرینتر دارد
 11. مجهز به زبان فارسی و انگلیسی
 12. استفاده به دو صورت رومیزی و دیواری
 13. دارای اسکنر اپتیک با دقت بالا

نتیجه

با پیشرفت علم و ماشینی شدن زندگی، تمامی امور و روند کاری ما انسان‌ها نیز به سبک مدرن امروزی و با کمک علم تکنولوژی انجام می‌شود. اگر به چندین سال پیش برگردیم و امکانات و تجهیزات موجود در ادارات، ارگان‌ها وغیره را ببینیم، بی‌شک به قدرت پیشرفت تکنولوژی پی خواهیم برد.

سیستم حضور و غیاب یکی از انواع تجهیزات بسیار مدرن و پیشرفته‌ای است که در انواع مدل‌های مختلفی جهت ارائه خدمات در ادارات به‌کار می‌رود. این سیستم پیشرفته و مدرن، قادر است تا ساعات حضور و غیاب پرسنل را با دقت و سرعت بالایی چک نماید.