مقالات حسابداری

قابلیت‌های سیستم حقوق و دستمزد

نرم‌افزار حقوق و دستمزد | سپیدار

محاسبه میزان دقیق حقوق و دستمزد به گونه‌ای که باید با لیست بیمه تامین اجتماعی مطابقت داشته باشد. این یکی از چندین کاری است که سیستم حقوق و دستمزد برای شما انجام می‌دهد. علاوه بر این سیستم‌ های حقوق، مزایایی را برای شما فراهم می‌کنند که کم‌ترین خطا را در حساب‌کردن حقوق مرتکب شوید. در مقاله‌ای که پیش روی شما قرار دارد بخشی از قابلیت‌ها و مزیت‌های اینگونه نرم‌افزار را توضیح خواهیم داد.

سیستم حقوق و دستمزد چیست؟

نرم‌افزار حقوق و دستمزد یک نرم‌افزار حسابداری تحت وب است که با کمک آن می‌توانید حقوق و دستمزد بیمه اضافه کاری و دیگر مزایای هر کارمند را به طور جداگانه و کلی حساب کنید و در صورت نیاز گزارشات حسابداری مرتبط بگیرید. اگر بخواهیم هرکدام از این مزایا را به صورت دسته بندی شده یه شما عزیزان ارائه دهیم باید با مراحل زیر ما را همراهی کنید:

تعریف نامحدود کارمند و پرسنل

نرم‌افزار حقوق و دستمزد باید به گونه‌ای بوده که حسابداری شرکت‌های بزرگ را پاسخگو باشد. شرکت‌های بزرگ اغلب کارمندان زیادی دارند و برای هر کارمند باید جاری پرسنل جداگانه‌ای در نظر گرفته شود. یکی از بزرگترین مزیت‌های سیستم‌ های حقوق و دستمزد این است که با داشتن آن‌ها قادر به ثبت صدها کارمند و بدون محدودیت هستید. در حساب این کارکنان می‌توانید میزان حقوقی که دریافت می‌کنند، مساعده‌ها یا وام‌ها را ثبت کنید. زمانی که موعد پرداخت حقوق می‌رسد به طور خودکار کسورات را از حقوق نهایی این افراد کم کنید.

فیش حقوقی

درخواستی که اغلب کارمندان از بخش حسابداری دارند صدور فیش حقوقی است. فیش حقوقی باید تمامی موارد قانونی را شامل باشد. همچنین به گونه‌ای طراحی شده باشد که در تمامی مراجع قانونی مورد قبول واقع شود. نرم‌افزارهای حقوق و دستمزد به صورت خودکار و با فرمت‌های رسمی فیش حقوقی را تنظیم کرده و در صورت نیاز چاپ می‌کنند. این کار با توجه به اسناد مالی ثبت شده در جاری کارکنان انجام می‌شود که مطابقت این فیش با لیست بیمه را در پی دارد.

تهیه دیسکت برای مالیات و بیمه تامین اجتماعی

برای اینکه لیست بیمه را در سایت رسمی بارگزاری شود باید از لیست خود دیسکت تهیه کنید. نرم‌افزار بیمه معمولا برای تهیه دیسکت از شما خطا می‌گیرد و شما را ملزم می‌دارد که کل لیست را از ابتدا مرور کنید. این کار وقت‌گیر است و زمان با ارزش حسابدار را به هدر می‌دهد. سیستم حقوق و دستمزد با استفاده از اطلاعات دقیقی که از هر کارگر در اختیار دارد قادر به تهیه دیسکت مالیات و بیمه هست. نرم‌افزار این کار را به دقت تمام انجام می‌دهد و در صورت نیاز، خودش این اطلاعات را به نرم‌افزار بیمه انتقال می‌دهد. با این روش بدون صرف وقت اضافی دیسکت تهیه کرده و آن را در سایت تامین اجتماعی بارگزاری می‌کنید.

محاسبه حقوق و مزایا با نرم افزار حقوق و مزایا | سپیدار

پرداخت گروهی بانک

دیگر لازم نیست تک تک حقوق‌ها را حواله پایا کرده یا فیش‌های بانکی متعددی پر شود. نرم‌افزار های حقوق و دستمزد قادرند اطلاعات حقوق را با تمامی مزایا و کسورات محاسبه کنند. سپس شما را به درگاه بانکی انتقال دهند. برای این کار باید شماره حساب یا شبای هر کدام از کارکنان را در اطلاعات جاری کارکنان ثبت کنید. پس از آن ادامه فرآیند های مالی شرکت را به سیستم حقوق و دستمزد بسپارید.

اعمال معافیت‌ها

سازمان دارایی کشور برای افراد خاصی معافیت مالیاتی در نظر می‌گیرد. محاسبه این معافیت‌ها نیازمند دانش کافی از حقوق مالیاتی بوده که برای برخی سخت و پیچیده است. سیستم حقوق و دستمزد، این معافیت‌ها را با توجه به سوابق و اطلاعات کارمندان محاسبه می‌کند. هنگامی که دیسکت تهیه می‌کنید تمامی این معافیت‌ها را در نظر می‌گیرد.

چاپ قراردادها

قراردادهایی که هرماهه یا هرساله برای کارمندان عقد می‌کنید باید با قانون کار مطابق باشند. این قراردادها باید به گونه‌ای تنظیم شوند که نفع کارگر و کارفرما را در نظر بگیرند. به علاوه، در صورت وقوع مشکل بین کارفرما و کارگر بتوانند در مراجع قانونی پاسخگو واقع شوند. قراردادها معمولا چندین صفحه هستند و برخی از آن‌ها شماره سفته و ضمانت‌های کارمندان را نیز ثبت می‌کنند.

سیستم‌ های ما با توجه به قوانین شرکت شما این اجازه را خواهند داد که قراردادهای قانونی تهیه کنید و آن‌ها را در سیستم ثبت کنید. با ورود کارمند جدید یا تمدید قرارداد بتوانید با چند کلیک اطلاعات آن را تغییر دهید و نسخه چاپی آن را بگیرید.

مرور بر مقاله

سیستم حقوق و دستمزد، سیستمی بوده که تقریبا می‌توان گفت در بازار تازه وارد است. به همین دلیل ما لازم دانستیم که اطلاعاتی دقیق درباره این سیستم‌ ها به شما دهیم. در مقاله فوق این نرم‌افزارها را تعریف کرده و مزایای استفاده از آن را در چند بعد بررسی کردیم.

تعریف نامحدود کارکنان و چاپ فیش حقوقی خودکار دو نمونه از بسیار مزایای سیستم حقوق و دستمزد هستند. اگر تا به حال برای خرید این سیستم کاربردی اقدامی نکردید و اگر شرکتی با کارمندهای فراوان دارید، یک نسخه از این سیستم می‌تواند اثرات ماندگاری داشته و نظمی بینظیر برای تهیه دیسکت‌های مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی به همراه داشته باشد. ممنون از همراهی شما.