مقالات حسابداری

چرا به سیستم‌ پخش فروش نیاز خواهید داشت؟

سیستم فروش مویرگی| سپیدار

اگر شرکت‌ شما نیز روش پخش فروش مویرگی را پیش می گیرد، احتمالا برای تسهیل کارهای خود به سیستم‌ پخش فروش نیاز پیدا خواهید کرد. اگر می‌پرسید چرا و به چه دلیل به این روش نیاز دارید؟ یا اینکه سیستم‌هایی از این قبیل چگونه قادر به کمک کردن به شما هستند؟ مقاله زیر را به دقت دنبال کنید.

سیستم‌ پخش فروش یا فروش مویرگی چیست؟

در سیستم‌ های فروش معمولی شرکت پخش خود را به بخش خاصی از بازار ارائه می‌دهد. اما در سیستم‌های مویرگی شرکت بدون توجه به بخش‌های خاص محصولات خود را به تمامی قسمت‌های بازار عرضه می‌دارد. هدف از این کار این هست که محصول شما در همه قسمت‌های بازار و برای همه خریداران قابل دسترس باشد. به این ترتیب مشتریان به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می‌کنند و در هرکجا به بخواهند به محصولات شما دسترسی خواهند داشت.

به طور مثال مشتریانی که قصد دارند از برند خاصی خریداری کنند مستقیما به فروشگاه‌های آن برند مراجعه می‌کنند. اگر شما نیز فروشگاه یا سایت خاصی را برای محصولات خود در نظر گرفته‌اید در واقع از این روش بهره می‌برید. اما تصور کنید که محصولات شما علاوه بر فروشگاه‌ها و وبسایت‌های مختص خودتان در تمامی فروشگاه‌های اینترنتی به فروش برسد. منطقی است که در این حالت به طیف گسترده‌تری از مشتریان دسترسی دارید و فروش خود را چند برابر می‌کنید. این کار دقیقا مصداق فروش مویرگی (سیستم‌ پخش فروش) می‌باشد.

نرم‌افزارهای پخش فروش به چه شیوه عمل می‌کنند؟

حال که با توضیح پخش مویرگی و سازوکار آن آشنا شدیم بد نیست سری به نرم‌افزارهای پخش فروش بزنیم. این نرم‌افزارها به چندین دلیل فروش مویرگی را برای شما آسان‌تر می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باید شما را به فکر تهیه نرم‌افزار فروش بیاندازد امکان استفاده آن توسط حسابداران کم تجربه است. این سیستم به گونه‌ای طراحی می‌شود که نیازی به داشتن اطلاعات پیچیده و حرفه‌ای حسابداری نیستید. کافیست با سازوکار سیستم‌ پخش فروش آشنا شوید و سپس آن را به دست حسابدار خود بسپارید.

امکانات نرم‌افزارهای پخش فروش

مانند هر نرم‌افزار دیگری این سیستم‌ نیز امکاناتی دارد که نیازهای شما را به بهترین نحو ارضا می‌کند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به این امکانات:

مدیریت بخش فروش آسان‌تر از همیشه

مدیریت درخواست‌های مشتریان و سفارشات آن‌ها توسط سیستم‌ پخش فروش به طور کامل مهیا شده است. به این گونه که قادر به تنظیم کردن سیستم بر روی فروش تلفنی یا اینترنتی و فروشگاهی خواهید بود و اگر برای هر قسمت پرسنل متفاوتی در نظر گرفته‌اید به راحتی می‌توانید سطح دسترسی برای آن‌ها ایجاد کنید.

ایجاد سطح دسترسی به معناست که فردی که بخش فروش تلفنی را بر عهده دارد به هیچ وجه نمی‌تواند فروش بخش اینترنتی را ببیند و برعکس. این موضوع تفکیک فعالیت‌های پرسنل را بهبود می‌بخشد و گزارشات حسابداری را آسان‌تر می‌کند.

نرم افزار فروش | سپیدار

گزارش موجودی

هنگامی که سفارش مشتری در سیستم ثبت می‌شود باید کالای مورد نظر در انبار رزرو شود. در غیر اینصورت ممکن است کارشناس فروش دیگری در همان لحظه کالای مورد نظر را به فروش برساند. سیستم‌ پخش فروش امکان رزرو کالا را در لحظه فراهم کرده‌ است. بدین صورت که هنگامی که از مشتری سفارش گرفته می‌شود کارشناس فروش یا حسابدار کالای مورد نظر را در انبار رزرو می‌کند و تا هنگامی که زمان ارسال برسد کالا محفوظ می‌ماند. پس از آنکه زمان ارسال فرا رسید با چند کلیک ساده موجودی به طور کامل از انبار کسر می شود.

سفارش از چند لاین مختلف

نرم افزار حسابداری شرکت‌های بزرگ که در عرصه محصولات مختلف فعالیت می‌کنند باید ویژگی را در نظر بگیرد که از هر لاین محصول بتوان به یک مشتری کالا ارائه داد. مثلا اگر در صنعت پوشاک و کالای خواب به طور همزمان فعالیت می‌کنید ممکن است سفارشی که برای شما می‌آید یکی از لاین کالای خواب و دیگری از بخش پوشاک باشد. برای رزرو این محصول که برای یک مشتری در نظر گرفته شده لازم نیست در هر لاین مشتری جدید ایجاد کنید. شما قادرید برای یک مشتری از لاین‌های مختلف کالا انتخاب کنید.

چاپ فاکتور و پیش فاکتور

مزیت دیگری که سیستم‌ پخش فروش در اختیار شما می‌گذارند این است که پیش فاکتوری با تمام جزئیات مشتریان اعم از شماره تلفن آدرس و دیگر اطلاعاتی که باعث تفکیک مشتریان می‌شوند برای شما مهیا می‌کند. در عین حال امکان چاپ پیش فاکتور و سپس فاکتور مربوطه را به شما می‌دهند که قطعی کردن فاکتور پس از رزرو را بر عهده دارد. فاکتورهای فروش امانی و تفکیک مانده‌ حساب‌ها به صورت لحظه‌ای نیز از دیگر مزیت‌های این نرم‌افزار هستند.