مقالات حسابداری

گامی به سمت موفقیت با نرم افزار حسابداری خدماتی

حسابداری خدماتی | سپیدار

شرکت‌های حسابداری که در حوزه خدمات مشغول به کار هستند اغلب برای انجام اسناد مالی و گزارشات حسابداری خود با دیگر سیستم‌ها به مشکل برمی‌خورند. سپیدار سیستم قصد دارد نرم افزار حسابداری خدماتی خود را به شما معرفی کند. با استفاده از آن قادر هستید تمامی ثبت‌های خود را به همراه گزارشاتی که نیاز دارید به راحتی و بدون دغدغه بدست آورید. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به این نرم افزار خواهیم انداخت.

نرم افزار حسابداری خدماتی در چه زمینه‌هایی به کمک ما می‌آید؟

سپیدار سیستم نرم افزاری را برای شما عزیزان طراحی کرده است که در زمینه‌های مختلف و وسیعی به کمک شما می‌آیند. در ادامه با ما همراه باشید تا چند نمونه از ویژگی‌های این نرم افزار را با هم بررسی کنبم.

قابل اجرا برای شرکت‌هایی با خدمات متفاوت

شرکت‌هایی که خدماتی هستند معمولا چند نوع خدمت مختلف را با هم به متقاضیان خود عرضه می‌کنند. به طور مثال هتلی را در نظر بگیرید. در این هتل علاوه بر ارائه خدمات اتاق‌ها مهمانان می‌توانند از خدماتی مانند راننده خصوصی یا ماساژ درمانی نیز بهره ببرند. به طور قطع این خدمات نرخ یکسانی ندارند و برای هرکدام باید سند حسابداری مختلفی را به ثبت رساند.

نرم افزار حسابداری خدماتی این اجازه را به شما می‌دهد که نوع فروش را برای خدمات مختلف معین کرده و تمام آن‌ها را به نحو احسن مدیریت کنید.

تهیه صورتحساب

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم شرکت‌های خدماتی انواع مختلفی از خدمات را ارائه می‌کنند. بدیهی است که در پایان هر دوره مشتریان باید لیستی از خدماتی که استفاده کرده‌اند را به همراه فاکتور مربوطه در دست داشته باشند. یکی از مزیت‌های نرم افزار حسابداری خدماتی اینه که به طور آنی صورتحساب مشتریان را با تمام خدمات مختلفی که استفاده کرده‌اند حساب می‌کند. این امر ارتباط با مشتریان را شفاف‌تر خواهد کرد.

محاسبه پورسانت‌ها

فرض کنید شرکت خدماتی وجود دارد که به کار گردشگری و اخذ ویزا مشغول است. این شرکت کارشناسان فروش مختلفی دارد و که هرکدام از آن‌ها مسئول رسیدگی به مشتریان خاص خود هستند. در آخر هر دوره این کارشناسان وجهی به نام پورسانت از شرکت دریافت می‌کنند که با توجه به تعداد مشتری‌هایی که به شرکت اضافه کرده‌اند مبلغ متفاوتی خواهد داشت.

نکته‌ای که باید حتما در پورسانت‌ها ذکر شود این است که تنها مشتریانی که صورتحساب خود را تسویه کرده‌اند جزو مشتریان این کارشناسان به حساب خواهند آمد. بعبارتی اگر کارشناس فروش ۵ مشتری به شرکت آورده باشد و به ازای خدماتی که به آن‌ها ارائه کرده است تنها ۳ نفر پرداخت انجام داده باشند، کارشناس فروش باید پورسانت ۳ مشتری که تسویه کرده‌اند را دریافت کند. بنابراین باید به دنبال پیگیری مطالبات ۲ مشتری دیگر باشد.

نرم افزار حسابداری خدماتی به شما اجازه می‌دهد که هریک از واسط‌ها را تعریف کنید. همچنین با توجه به فاکتور‌هایی که از جانب مشتریان آن‌ها به تسویه رسیده‌اند پورسانت به این افراد پرداخت کنید.

اسناد پرداختی و دریافتی

چک‌ها و دیگر اسنادی که شرکت‌ها برای پرداخت و دریافت از آن‌ها استفاده می‌کنند همگی جزو اسناد دریافتنی یا پرداختنی قرار می‌گیرند. این اسناد جزء جداناپذیری از چرخه اقتصاد و فعالیت‌های شرکت‌ها هستند. نرم‌افزارهایی که برای شرکت‌ها خدماتی تهیه می‌شوند تمامی ثبت‌هایی که برای اسناد دریافتنی و پرداختنی مورد استفاده قرار می‌گیرند را ثبت می‌کنند. سپس در موعد مقرر به گزارش تبدیل می‌کنند.

مغایرت‌های بانکی

حسابداران در هر نوع شرکتی که به فعالیت مشغول باشند باید روزانه یا هفتگی پرینت‌های بانکی مربوط به حساب‌های شرکت را بگیرند. سپس تراکنش‌های آن‌ها را با ثبت‌های سیستم یکی کنند. حال اگر تراکنشی در بانک باشد که در سیستم به ثبت نرسیده باشد یا برعکس. حسابدار حتما این اشتباهات را اصلاح کند. به این عمل مغایرت‌گیری می‌گویند.

نرم‌افزارهایی که سپیدار سیستم برای حسابداران تهیه کرده‌ است قادرند که مغایرت‌های بانکی را به صورت اتوماتیک دریافت کنند و به اطلاع حسابدار برسانند. این ویژگی به میزان زیادی به هدر نرفتن وقت حسابدار کمک می‌کند و کارها را برای وی سهولت می‌بخشد.

مغایرت بانکی حسابداری خدماتی | سپیدار